Jak wyczyścić meble tapicerowane?

Jak wyczyścić meble tapicerowane?

Jak wyczyścić narożnik? To pytanie prędzej czy później zadaje sobie każdy użytkownik mebla tapicerowanego. W końcu ich codzienne używanie - nawet najbardziej ostrożne - wiąże się z powstawaniem najrozmaitszych zabrudzeń, plam czy zacieków. A jest to tym bardziej widoczne, im jaśniejsza jest tapicerka. Jak sobie z tym radzić? Można przeczytać nasz poradnik i skorzystać ze sprawdzonych, domowych sposób na czyszczenie narożnika!  Kluczem do sukcesu jest dopasowanie prawidłowej metody do mebla. Jeśli np. użyją Państwo zbyt silnego środka, to automatycznie ryzykują Państwo uszkodzenie delikatnego materiału. Co zatem należy wziąć pod uwagę?  

1. Rodzaj obicia  

Narożniki z delikatną tapicerką stylizowaną na naturalny materiał wymagają innego sposobu czyszczenia niż te pokryte syntetyczną skórą.  

2. Rodzaj plam  

Każda plama wymaga indywidualnego podejścia. 

3. Stopień zabrudzenia  

Jeśli plamy pokrywające mebel są bardzo rozległe, być może wytoczenie ciężkich dział okaże się konieczne. Przy drobnych zanieczyszczeniach z pewnością wystarczy zaś drobne odświeżenie.  

4. Dostępność środków czyszczących  

Gdy goście już za rogiem, a na kanapie wylądowały lody, to z pewnością nie będą mieli Państwo czasu na pójście do sklepu. Doskonałym rozwiązaniem okaże się wtedy wykorzystanie środków, które trzymają Państwo w domowej spiżarni.  

Czym wyczyścić narożnik z materiału? Domowe sposoby na czyszczenie mebli 

Soda oczyszczona  

Soda oczyszczona to nie tylko doskonały towarzysz kuchennych przygód. To również znakomity sposób na utrzymanie w czystości naszych mebli. Pomoże nam bowiem szybko i sprawnie odświeżyć nasz narożnik, usuwając przy okazji z jego powierzchni niewielkie zabrudzenia.   

Wystarczy sięgnąć po dwie szklanki sody oczyszczonej i dodać do niej kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego. Całość dokładnie mieszamy, a następnie nakładamy na powierzchnię narożnika. Czekamy około 20 minut – po upływie czasu całość odkurzamy.  

Na narożniku znajduje się świeża plama? W takim razie szklanka ciepłej wody, sok z połówki cytryny i dwie łyżeczki sody pozwolą Państwu się z nią uporać. Następnie zanurzają Państwo w mieszaninie ściereczkę i okrężnymi ruchami pocierają plamę. Czynność powtarzamy do momentu zniknięcia zabrudzenia. 

 Ocet  

Jeśli nie mogą Państwo znieść zapachu octu, to nie będzie to sposób dla Was. Możecie Państwo również zdecydować się na wykorzystanie słabiej pachnącego octu ryżowego lub starannie przewietrzyć całe pomieszczenie. Ocet skrywa w sobie bowiem doskonały potencjał do walki z zabrudzeniami, którego szkoda byłoby zmarnować.  

Wystarczy odmierz szklankę ciepłej wody i połącz ją ze szklanką octu. Następnie zanurzają Państwo ręczniczek w mieszaninie i przeciera zabrudzone miejsce wolnymi, okrężnymi ruchami. Jest to również doskonały sposób na odświeżenie powierzchni całego mebla.  

Szare mydło  

Zwilżamy gąbkę wodą, pocieramy ją szarym mydłem, a następnie łagodnie przecieramy nią zaplamione części mebla. Jeśli obawiają się Państwo, że mydło może uszkodzić Waszą kanapę, to bezpieczniej wykonać test na niewidocznej części produktu.  

Kwasek cytrynowy  

W jednej szklance ciepłej wody rozpuszczają Państwo 10 gramów kwasku cytrynowego. Następnie dokładnie mieszają miksturę. Najlepiej przetestować ją na wewnętrznym, niewidocznym fragmencie obicia. Jeśli wszystko będzie w porządku, to można za pomocą mieszaniny przetrzeć zaplamione części narożnika. 

Jak czyścić narożnik ze skóry?  

Utrzymanie w czystości narożnika z ekoskóry lub skóry prawdziwej może okazać się podstępnym wyzwaniem. Czasami bowiem do całego zabiegu wystarczy nam zwilżona wodą, miękka ściereczka, którą mocno odciśniemy, a czasami będziemy musieli sięgnąć po mocniejsze – i dedykowane skórze preparaty.